Prywatna Praktyka Lekarska    lek. med. Maciej Koźmiński
95-200 Pabianice, ul. Św. Jana 14
tel. 0 660 10 25 14      mail: mkozminski@esculap.pl


Witamy!         Profil działalności         Jak trafić?         Bądź zdrów!         Lecz się mądrze!   
      

                                                                                                              

Leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego
   
Polega na regularnym, codziennym zażywaniu przepisanych przez lekarza leków.
Z wyjątkiem rzadszych przypadków tzw. nadciśnienia wtórnego, gdzie usunięcie przyczyny prowadzi u części osób do ustąpienia nadciśnienia, w pozostałych przypadkach leczenie nadciśnienia musi trwać całe życie.

W przypadku najczęściej spotykanego nadciśnienia pierwotnego, którego przyczyny są złożone i nie w pełni wyjaśnione, aktualnie zalecane leczenie polega na stosowaniu kilku (rzadziej jednego) leków, z których każdy ma inny mechanizm działania. Zwłaszcza na początku leczenia należy systematycznie kontrolować efekt leczenia. Kontrola efektu leczenia polega na samodzielnych, codziennych pomiarach ciśnienia tętniczego krwi. Lekarz powinien doradzić kupno określonego aparatu do mierzenia ciśnienia. Do chwili osiągnięcia celu leczenia należy dokonywać pomiarów ciśnienia: rano, popołudniu i przed snem. Wskazane jest także zapisywanie  wyników w prowadzonym dzienniczku. Jeśli pomiary trzy razy dziennie nie są możliwe zaleca się ich wykonywanie przynajmniej rano i wieczorem. W przypadku osiągnięcia  normalizacji ciśnienia, samodzielne pomiary można wykonywać tylko okresowo np. raz w miesiącu. Ponadto efekt leczenia oceniany jest podczas wizyty w gabinecie lekarskim, której częstotliwość jest ustalana z lekarzem. Niekiedy, gdy istnieje duża rozbieżność między pomiarami dokonywanymi samodzielnie, a tymi w gabinecie lekarskim, lub gdy obserwowane są duże wahania ciśnienia w ciągu doby, lekarz może podjąć decyzję o założeniu  rejestratora, monitorującego ciśnienie tętnicze w warunkach ambulatoryjnych przez co najmniej 24 godziny na dobę w celu lepszej oceny efektu leczenia i jego modyfikacji.
W zależności od naszej indywidualnej tolerancji niższych wartości ciśnienia, lekarz decyduje o kontynuacji terapii lub jej modyfikacji.


Nawet jeśli wartości ciśnienia tętniczego krwi są prawidłowe w danym dniu, zawsze należy zażyć leki nadciśnieniowe.

Nie należy samowolnie odstawiać leków, gdyż w przypadku zażywania niektórych preparatów zwłaszcza w dużych dawkach (leki działające na centralny system nerwowy, B-blokery) może dojść do nagłego wzrostu ciśnienia lub zaostrzenia choroby niedokrwiennej serca.


    Najczęstsze przyczyny nieskuteczności leczenia nadciśnienia to:
          • nieregularne zażywanie leków lub źle dobrana terapia
          • spożywanie soli kuchennej, alkoholu, palenie papierosów
          • otyłość
          • zażywanie innych leków, które osłabiają działanie leków nadciśnieniowych np. leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych
          • rzadziej istnienie nadciśnienia wtórnego