Prywatna Praktyka Lekarska    lek. med. Maciej Koźmiński
95-200 Pabianice, ul. Św. Jana 14
tel. 0 660 10 25 14      mail: mkozminski@esculap.pl


Witamy!         Profil działalności         Jak trafić?         Bądź zdrów!         Lecz się mądrze!   
      

                                                                                                              
M e n s   s a n a   i n   c o r p o r e   s a n o
c z y l i...
w   z d r o w y m   c i e l e   z d r o w y   d u c h


Słowniczek pojęć fitness

Aqua aerobik - ćwiczenia wykonywane w wodzie, zabezpieczają przed urazami, w zależności od głębokości wody możliwe są różne stopnie intensywności ćwiczeń. Doskonałe dla ludzi w słabej kondycji fizycznej (w wodzie ciało traci na wadze).

ABT (skrót od abdominal, buttocks, thights) zestaw ćwiczeń na uda, pośladki i biodra, idealny do rzeźbienia ciała.

Body ball - ćwiczenia z piłką o średnicy 55 – 65 cm. Leżenie na piłce przodem, tyłem lub bokiem, oraz balansowanie pozwala na wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia niezbyt intensywne, ale dające wiele korzyści.

Body pump - ćwiczenia ze sztanga wykonywane przy muzyce, zapewniające poprawę kondycji, a także wzmocnienie siły mięśni, bez ich widocznego zwiększenia i spalenie podskórnej tkanki tłuszczowej.

Boks aerobik -  ćwiczenia z elementami ciosów i kopnięć, poprawiające ogólna kondycję.

Callanetics - proste ćwiczenia relaksacyjno – usprawniające o różnym stopniu intensywności, możliwe do wykonywania w domu. Istnieje ogromna ilość układów, w zależności od celu ćwiczeń (poprawa kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów) i aktywizowanych grup mięśniowych.

Circuit czyli trening obwodowy, to połączenie treningu siłowego i aerobiku, pozwalające na wzmocnienie mięśni i spalenie tłuszczu. Jego podstawowa zaleta to jednoczesna aktywizacja wielu grup mięsni zapobiegająca przeciążeniom. Trening taki składa się z odpowiednio dobranej kombinacji ćwiczeń siłowych i aerobowych wykonywanych każde w takim samym czasie (tzw. interwale). Interwały można różnicować w zależności od celu ćwiczeń i kondycji.

Fat burning  - ćwiczenia spalające tłuszcz. Zestaw niezbyt intensywnych ćwiczeń (tętno ok. 70 procent tętna maksymalnego) z towarzyszeniem muzyki w prostym układzie choreograficznym.

Funky - zestawy ćwiczeń wykonywane do muzyki soul i funky, doskonały sposób na spalenie tkanki tłuszczowej.

Hi-lo combo  - zestaw różnorodnych ćwiczeń o coraz większej intensywności, pozwalający na rozgrzanie mięśni (w pierwszej fazie nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów ani podskoków. Może służyć spalaniu tłuszczu, lub, przy większej intensywności, poprawie kondycji i wzmocnieniu układu krążenia.

Hi-lo impact  - kombinacja kroków zestawiona w układ o dużej intensywności (powyżej 85 procent tętna maksymalnego), wymagająca koordynacji ruchów i dobrej kondycji. Jedna z częściej spotykanych form aerobiku w klubach.

Interval aerobik -  zestaw ćwiczeń łączących aerobik typu „hi-lo” (intensywnych) z ćwiczeniami mało intensywnymi, co pozwala na szybsze spalanie tłuszczu. W fazie intensywnej tętno osiąga 85 i więcej procent tętna maksymalnego, a w fazach mało intensywnych – poniżej 55 procent tętna maksymalnego. Pozwala na poprawę kondycji i wzmocnienie układu krążenia.

Low impact - zestaw bezpiecznych i niezbyt intensywnych ćwiczeń doskonały dla początkujących i osób w złej kondycji fizycznej. Wykonywane z towarzyszeniem muzyki, pod stałą opieka instruktora. Podstawowym założeniem jest dostosowanie wysiłku do indywidualnych możliwości. Zestaw ćwiczeń na wszystkie grupy mięśniowe, wykonywany w ciągu pół godziny, poprzedzony rozgrzewką i zakończony rozciąganiem mięśni (stretchingiem).

Magic bar - ćwiczenia ze sztangą wykonywane z towarzyszeniem muzyki. Cel ćwiczeń decyduje o doborze obciążeń i wykonywanych ruchów.

Pilates - zestaw ćwiczeń wzmacniających ciało opracowany ponad 70 lat temu przez Josepha Pilatesa. Zasadą są wolne, dokładne ruchy, koncentracja, oraz świadomy wdech i wydech. Doskonałe ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Slide - ćwiczenia na specjalnych poślizgowych matach, polegające na wykonywaniu ruchów podobnych do jazdy na łyżwach. Ćwiczenia dla zaawansowanych, wymagające opanowania techniki. Podstawowa zaleta to duża efektywność i małe obciążenie stawów.

Step - zestaw ćwiczeń z wykorzystywaniem muzyki, z użyciem stepu (stopnia) o różnej wysokości. Bardzo popularny i bezpieczny, atrakcyjny także przez wielką ilość kombinacji zestawów ćwiczeń.

Stretching - rozciąganie mięśni poprawiające ich stan po treningu

Tae-bo - forma aerobiku łącząca elementy wschodnich sztuk walki z zajęciami ruchowymi przy muzyce. Kopnięcia, ciosy i podskoki zapewniają wysoki wydatek energetyczny i pozwalają poprzez napięcie mięśni wzmocnić i wyrzeźbić pośladki, uda, mięśnie brzucha i ramion.

TBC (skrót od Total Body Conditioning) zestaw ćwiczeń w rytm szybkiej muzyki służący rzeźbieniu całego ciała, pozwalający też na poprawę koordynacji ruchowej i kondycji organizmu.

Jacek Kaduczak / poradnikzdrowie.pl



Słowniczek pojęć kulturystycznych

Asekurujący (spotter) - osoba, która obserwuje Was w trakcie wykonywania takich ćwiczeń, jak przysiady czy wyciskanie w leżeniu i interweniuje, gdy nie jesteście w stanie dokończyć powtórzenia lub potrzebujecie pomocy.

Atrofia (atrophy) - uwiąd, zanik mięśni. Spadek rozmiarów i siły mięśni.

Blokowanie (lock-out) - końcowa część powtórzenia, polegająca na dopychaniu ciężaru przez ostatnie kilkanaście centymetrów ruchu, aż stawy zostaną zablokowane.

Buty antygrawitacyjne (gravity boots) - buty wyposażone w haki do wieszania, umożliwiające wykonanie zwisu głową w dół, w celu rozciągnięcia mięśni i tkanek grzbietu.

Czepiec (headstrap) - siatka z rzemieni zakładana na głowę i służąca do podczepiania ciężarków przy wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie szyi.

Ćwiczenia beztlenowe (anaerobic exercises) - trening siłowy, obejmujący krótkie, intensywne eksplozje energii.

Ćwiczenia izokinetyczne (isokinetic exercises) ćwiczenia z przystosowującym się obciążeniem. Uważa się, że w ćwiczeniach na maszynach wielkość oporu zmienia się zależnie od mocy rozwijanej przez mięśnie. Termin stosowany także do określenia ćwiczeń wykonywanych przy stałej prędkości ruchu.

Ćwiczenia izometryczne (isometric exercises) - ćwiczenia polegające na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości oraz bez wykonywania ruchu w stawach.

Ćwiczenia izotoniczne (isotonic exercises) - takie ćwiczenia, w których zmienia się długość mięśnia i jego obciążenie przy stałym naprężeniu. Klasycznym przykładem ćwiczeń izotonicznych są ćwiczenia ze swobodnymi ciężarami.

Definicja (definition) - posiadanie odtłuszczonych mięśni z dobrze widocznymi szczegółami.

Dynamika (power) - siła plus prędkość.

Gęstość (density) - twardość, grubość i ciężkość mięśnia.

Giętkość (flexibility) - termin używany do określenia zasięgu ruchu; oznacza zdolność mięśni do rozciągania się i duży zasięg ruchu w stawach.

Gryf (bar) - element sztangi w formie pręta zakończonego obrotowymi tulejami, na które zakłada się pierścienie obciążające.

Hiperplazja (hyperplasia) - przerost mięśni poprzez zwiększanie liczby włókien mięśniowych.

Hipertrofia (hypertrophy) - przerost mięśni poprzez powiększanie się włókien mięśniowych.

Intensywność (intensity) - stopień wysiłku wkładanego w trening.

Kinezjologia (kinesiology) - nauka o ruchu.

Krzyżowanie linek (cross-over pulley cables) - ćwiczenie na specjalnej maszynie, polegające na jednoczesnym ściąganiu obiema rękami linek wyciągów, aż skrzyżują się one przed ćwiczącym. Służy do rozwoju mięśni klatki piersiowej.

Kształt (shape) - termin używany do określenia, jak dobrze uformowane, jak pełne i jak wypukłe są mięśnie.

Maksymalne powtórzenie (max out) - maksymalny ciężar, z jakim można wykonać jedno pełne powtórzenie w danym ćwiczeniu.

Modlitewnik (Scott bench) - prawie pionowo ustawiona podpora pod ramiona, wykorzystywana w ćwiczeniach na bicepsy, zwana też ławką Scotta.

Napięcie spoczynkowe mięśni (muscle tone) - stan pobudzenia mięśniowego, w którym mięsień utrzymuje stałe, lekkie napięcie i jest jędrny.

Napływ krwi (flushing) - pompowanie krwi do mięśni wywołane wykonywaniem serii z dużą liczbą powtórzeń, powodujące okresowe nabrzmienie mięśni.

Nastawienie psychiczne (mind set) - stawianie sobie celów i koncentrowanie się na ich wypełnianiu.

Negatywne powtórzenia (negatives) - termin związany z zasadą oporu w ruchu wstecznym, zgodnie z którą stawia się opór opuszczanemu ciężarowi, przeciwdziałając siłom grawitacji.

Oszukiwanie (cheating) - włączanie do pomocy tych mięśni, które nie są bezpośrednio zaangażowane w danym ćwiczeniu, aby pomóc sobie w przeprowadzeniu ciężaru przez punkt krytyczny. Należy z tego korzystać jedynie w celu wykonania cięższej, a nie lżejszej serii.

Pakowanie (pumping iron) - zwrot stosowany już w latach pięćdziesiątych, ostatnio bardzo popularny. Oznacza trenowanie z ciężarami.

Palenie mięśniowe (burns) - łagodny stan podrażnienia mięśni, wywołany ćwiczeniami na granicznych obciążeniach. Nie jest to zjawisko szkodliwe. Oznacza jedynie, że nerwy w obrębie mięśni odczuwają nagromadzenie się produktów odpadowych przemian energetycznych zachodzących w mięśniach oraz ,że wzrasta zapotrzebowanie mięśni na tlen.

Pocięcie (ripped) - to samo, co dobra rzeźba, definicja.

Powtórzenie (repetition, rep) - jednokrotne wykonanie ćwiczenia z pozycji wyjściowej do pozycji końcowej (od pełnego rozciągnięcia do pełnego skurczu mięśnia). Zespół kilku powtórzeń to seria.

Półsztanga (T-bar) - sztanga, której gryf zamocowany jest z jednego końca do podłogi lub ramy maszyny.

Prążkowanie (striations) - uwidocznione szczegóły mięśni w formie poprzecznych smug.

Program treningowy (training routine) - pełen zestaw ćwiczeń do wykonania w poszczególnych dniach treningowych. Obejmuje wszystkie ćwiczenia, serie i powtórzenia.

Progresja obciążeń (progressive resistance) - metoda treningu, w której zwiększa się obciążenia w miarę wzrostu siły i wytrzymałości mięśni. Podstawa wszelkiego typu ćwiczeń siłowych.

Proporcja (proportion) - stosunek wielkości rozwoju jednych mięśni do pozostałych mięśni.

Punkt krytyczny (sticking point) - takie miejsce na trasie wykonywania ruchu w danym ćwiczeniu, w którym siły grawitacyjne i niekorzystny układ dźwigniowy czynią ruch najtrudniejszym.

Rozstępy (stretch marks, tears) - blizny po rozciagnięciach skóry powstających w przypadkach, gdy mięśnie lub tkanka tłuszczowa rozrastają się szybciej niż może rosnąć skóra.

Równomierny rozwój (balanse) - w odniesieniu do budowy fizycznej oznacza dobre ogólne proporcje ciała. Wszystkie grupy mięśniowe są równomiernie rozwinięte.

Rzeźba (cut up) - pozbycie się tkanki tłuszczowej z organizmu w celu pokazania szczegółów umięśnienia.

Seria (set) - zestaw zaplanowanej liczby powtórzeń, wykonywanych jedno po drugim.

Seria przerywana (rest pause) - technika treningowa polegająca na wykonaniu jednego powtórzenia z submaksymalnym ciężarem, odpoczynku 10-20 sekundowym, wykonaniu następnego powtórzenia itd. Kontynuując w ten sposób można dojść aż 8-10 powtórzeń.

Skurcz mięśnia (contraction) - oznacza skracanie się mięśnia przy jednoczesnym pokonywaniu oporu.

Sprzężenie umysłowo-mięśniowe (mind-muscle link) - polega na maksymalnej koncentracji umysłowej w trakcie ćwiczeń i wytwarzaniu w wyobraźni obrazu kurczących się i rozciągających mięśni. Izolowanie i kontrolowanie pracy mięśni. Przesyłanie energii z mózgu do mięśni.

Sucha masa mięśniowa (lean body mass) - termin używany dla określenia procentowej lub ilościowej zawartości czystej masy mięśniowej w organizmie. Swobodne ciężary (free weights) - sztangi i sztangielki w odróżnieniu od maszyn treningowych.

Szczytowe napięcie (peak) - umiejętność tak dobrego i mocnego napinania mięśni, że możliwe staje się wpływanie na wysokość kurczącego się mięśnia, tak jak to ma miejsce przy szczytowym napięciu bicepsu.

Sztanga olimpijska (olympic set) - duża sztanga (długosć gryfu 2,2 m) z zestawem pierścieni, wykorzystywana do treningu i w trakcie zawodów w podnoszeniu ciężarów i w trójboju siłowym.

Ścięgna (tendons) - wiązka lub splot z silnej, włóknistej tkanki, łącząca mięśnie z kośćmi.

Talia (midsection) - umięśnienie w obszarze brzucha, obejmujące mięśnie proste brzucha oraz mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne.

Tłuszcz organiczny (bodyfat) - ilość tkanki tłuszczowej, zmagazynowanej w organizmie.

Trasa sztangi (groove) - optymalna droga, po której powinna poruszać się sztanga (lub sztangielka) w trakcie wykonywania ćwiczenia, tak aby mięsień pracował w pozycji maksymalnie wyizolowanej.

Trening do nieudanej próby (training to failure) - wykonywanie powtórzeń w serii, aż do momentu, gdy nie jest się w stanie wykonać kolejnego, pełnego powtórzenia.
 

Trening kondycyjny (cardiovascular training) - trening wpływający na wydolność serca i płuc.

Trening obwodowy (circuits) - system treningowy, polegający na natychmiastowym przechodzeniu od jednego ćwiczenia do następnego.

Trójbój siłowy (powerlifting) - dyscyplina sportu składająca się z przysiadów, wyciskania w leżeniu i martwego ciągu.

Unaczynienie (vascularity) - stopień pokrycia mięśni siatką naczyń krwionośnych. Aby uzyskać dobrze widoczne unaczynienie, trzeba znacznie obniżyć zawartość tkanki tłuszczowej i podwyższyć ilość węglowodanów w organizmie.

Więzadła (ligaments) - pęczki silnych, sprężystych włókien, zbudowane z tkanki zbitej, łączące dwie lub więcej kości, chrząstek albo podtrzymujące organy, mięśnie lub powięzie.

Włókna szybkokurczliwe (fast twitch fibers) - typ włókien mięśniowych, które szybko się włączają i są wykorzystywane głównie przy beztlenowym wysiłku, takim jak sprinty czy boje siłowe.

Włókna wolnokurczliwe (slow twitch fibers) - typ włókien mięśniowych, które kurczą się powoli, są odporne na zmęczenie, a więc przydatne w sportach wytrzymałościowych, takich jak biegi długodystansowe, kolarstwo czy pływanie.

Wychładzanie
(cool-down) - seria lekkich, częściowo aerobowych ruchów i ćwiczeń rozciągających, kończąca sesję treningową. Schładzanie służy do stopniowego zmniejszenia intensywności pracy układu krążenia.

Wyciągi (pulleys) - maszyny treningowe posiadające system bloczków i linek, które przyciąga się do tułowia w różnych pozycjach ciała, zmuszając do pracy mięśnie najszersze grzbietu, mięśnie piersiowe lub inne grupy mięśniowe.

Wymuszone powtórzenia (forced reps) - korzystanie z fizycznej pomocy partnera w celu ukończenia ostatnich kilku powtórzeń w serii.

Wytrzymałość (endurance) - zdolność mięśni do ciągłego wysiłku przez dłuższy czas.

Zakres ruchu (range of motion) - wielkość zasięgu ruchu, jakim dysponuje ćwiczący w danym ćwiczeniu.

Zginanie, zgięcia (flexion) - zbliżanie się odległej części ciała w stronę jego środka lub ruch końcowego przyczepu mięśnia w stronę przyczepu początkowego.




www.fit.pl